Aktualności

"Branża jest odporna na kryzys. Rynek będzie się konsolidować"

20 października 2023, godz. 17:31

A A A

Jednym z prelegentów podczas 11. Forum Branży Kosmetycznej w Hotelu Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim był Jędrzej Karasek, dyrektor generalny Primavera Parfum. CEO naszej firmy wziął udział w debacie pt. "Beauty e-commerce i technologie jutra".

Rynek ogólnie odporny na kryzys

Eksperci z branży debatowali na temat wyzwań, barier i kierunków rozwoju branży beauty w kontekście trwającej od kilku lat cyfrowej rewolucji. Jędrzej Karasek opowiadał m.in. o trendach rynkowych związanych z rozwojem tego segmentu.

- W ciągu ostatnich dwóch lat rynek ewoluował w kierunku produktów bardzo drogich, typu PREMIUM, albo produktów dyskontowych, czyli tanich. Zauważalny jest spadek produktów znajdujących się pośrodku, z tzw. średniej półki, aspirujących do poziomu luksusowego. Kryzys odcisnął swoje piętno właśnie na tym segmencie. Istotne jest to, że w sztukach, tj. ilościowo, rynek beauty nie rośnie. Wzrosty odczuwalne są w  jednak ujęciu wartościowym, na co znaczący wpływ miała m.in. inflacja. Ogólnie rzecz biorąc branża kosmetyczna jest odporna na kryzys, a to co widzimy, to przetasowania w różnych sektorach naszego rynku.

Prelegent zwrócił też uwagę na trend tworzenia marek własnych przez firmy dystrybucyjne.

- Jest to szczególnie widoczne w segmencie suplementów i wynika z uwarunkowań rynkowych. W dzisiejszych czasach nie potrzeba ogromnych nakładów kapitałowych ani obecności w sieciach handlowych, aby wypromować nową markę i odnieść sukces. Dla początkujących start-upów kluczowe jest zachowanie płynności finansowej, a niestety większość z nich popełnia błąd. Zamiast outsourcować część usług w ramach optymalizacji kosztów, decydują się na własny magazyn, własny zakład produkcyjny czy pracowników. Dziś firma kosmetyczna musi być przede wszystkim firmą marketingową, a skuteczny marketing w sieci jest dźwignią handlu. Liczy się przede wszystkim pomysł na produkt oraz to, jak go chcemy pozycjonować i sprzedać.

Jędrzej spróbował również odpowiedzieć na pytanie o receptę na sukces w e-commerce.

Jakość dostawy jest kluczowa  

- Jednym z czynników decydujących o powodzeniu projektu jest  czas i jakość dostawy. Czasy garaży powoli się kończą. Prowadzenie firm w takim modelu po prostu przestało się opłacać, dlatego rynek będzie się konsolidował i integrował. Szacuję, że w ciągu najbliższych pięciu lat mocno się skurczy i zostanie na nim ok. 1000, może 1500 podmiotów, mogących zapewnić wysoką jakość dostawy bez względu na sprzedawane wolumeny. To jeden z najważniejszych przejawów konkurencyjności w naszej branży.

Przypomnijmy, że Forum Branży Kosmetycznej to konferencja B2B dla dostawców produktów i usług oraz dystrybutorów i retailerów poświęcona najważniejszym wydarzeniom i trendom zachodzącym w branży kosmetycznej. Łączy ona wykłady ekspertów, dyskusje panelowe, prezentacje trendów oraz targi nowości. Przede wszystkim daje jednak możliwość nawiązania bezpośrednich kontaktów pomiędzy potencjalnymi partnerami w biznesie.

Historia firmy

 

 

 


 

1958

Ojciec Jarosława Karaska otwiera zakład rzemieślniczy - ślusarstwo.

1981

Jarosław Karasek po skończeniu studiów otwiera spółkę z ojcem, początek produkcji elementów metalowych dla producentów kosmetyków (przez wiele lat większość producentów kosmetyki kolorowej zaopatrywała się w elementy metalowe).

1986

Otwarcie zakładu produkującego opakowania do kosmetyków.

1991

Początek handlu hurtowego i dystrybucji kosmetyków, import z Francji.

Powstanie firmy Chemia Gospodarcza Kosmetyki Maciej Purchała oraz perfumerii "Oleńka" na Bielanach oraz w Międzylesiu.

1992

Rozpoczęcie dystrybucji marki Arcancil oraz dystrybucji selektywnych marek firmy Sanofi Beaute - Van Cleef&Arpels, Oscar de la Renta, Stendhal, Roger&Gallet.

1994

Jarosław Karasek przystaje do międzynarodowego projektu pn. Ina Trading (międzynarodowy holding mający swoje firmy we wszystkich krajach Europy Wschodniej, w tym również w Rosji i na Ukrainie oraz w basenie Zatoki Perskiej, Indiach po Nepal i Afganistan włącznie). Jarosław kieruje rynkiem polskim i podlegają mu również rynek ukraiński oraz rosyjski w zakresie zaopatrzenia. Holding zajmuje się dystrybucją dóbr luksusowych, kosmetyków i akcesoriów. W Polsce realizowana jest dystrybucja perfum: Christian Dior, Boucheron, Azzaro, Decleor, Mavala, itp. Firma rozwija się dynamicznie i w latach 1995-98 udział w rynku sprzedaży kosmetyków luksusowych osiąga poziom 12-15%. W zakresie logistyki firma wprowadza standardy do dzisiaj trudne do przestrzegania przez dystrybutorów kosmetyków, opierające się na zasadzie: dzisiaj zamówienie - dzisiaj wysyłka. Firma zrywa z tradycją lansowania nowych zapachów, produktów luksusowych w kuluarach hoteli i restauracji na rzecz wykorzystania do tego celu miejsc związanych z kulturą i sportem: Dolce Vita - warszawska Zachęta, Pour Homme - pole golfowe w Rajszewie, Jaipur marki Boucheron - Pałac Na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

1996/97

Powstanie firm PPHU Primavera Mirosława Purchała oraz Primavera Sp. z o.o., zajmujących się międzynarodowym, a później również krajowym handlem hurtowym kosmetykami.

W ramach grupy Ina Trading następuje początek tworzenia sieci perfumerii, które przyjmują międzynarodowe logo Ina Center (do 2000 roku sieć 20 perfumerii).

2001

Jarosław Karasek odchodzi ze struktury Ina Trading. Jego żona cały czas prowadzi działalność hurtowej sprzedaży kosmetyków.

2006

Powstanie perfumerii internetowej Tagomago.pl. Początek sprzedaży hurtowej kosmetyków luksusowych.

2012

Zacieśnienie współpracy z firmą Macieja Purchały.

2013

Połączenie sił firm rodziny Purchałów i Karasków - powstanie Primavera Perfum Sp. z o.o., która z dniem 11.01.2017 zostaje przekształcona w Primavera Parfum Sp. z o.o. Spółka komandytowa.

2017

Przeprowadzka do nowego biura i magazynu na Matuszewskiej.

2019

Rozpoczęcie współpracy z najlepszymi chińskimi platformami e-commerce, miedzy innymi Tmall, JD.com, VIP.com, Little Red Book czy Kaola.

2022

Wdrożenie nowego oprogramowania, dającego największy potencjał pod przyszły wzrost.

Przeprowadzka magazynu do nowoczesnego centrum logistycznego Panattoni Park Warsaw North II pod Radzyminem, zaś części administracyjnej do biurowca Moje Miejsce B2 w Warszawie.